Μίλτος Τεντόγλου!! Πάγωσαν Όλοι Όταν Έμαθαν ΓΙΑΤΙ Αγωνίστηκε με Mαύρη κορδέλα

0
6700

Tο πρώτο μετάλλιο για την ελληνική ομάδα στη διοργάνωση του Βερολίνου.

Και είναι μόλις 20 ετών…Ο Μίλτος Τεντόγλου μας ανέβασε στους ουρανούς και ανέβασε την Ελλάδα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου, στο Βερολίνο…..

Και είναι μόλις 20 ετών..Ο Τεντόγλου- το νεαρότερο μέλος της ελληνικής αποστολής

στη διοργάνωση- προσγειώθηκε στα 8,25 μ., στην πέμπτη του προσπάθεια, ενών μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν τρίτος και πέρασε στην πρώτη θέση. Οι αντίπαλοί του δεν κατάφεραν να απαντήσουν στο φοβερό άλμα του έλληνα αθλητή και έτσι ο Τεντόγλου αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:> 25 Πραγματικοί Λόγοι για να Kαμαρώνεις που Είσαι γυναίκα

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Γερμανός Φαμπιάν Χέινλε, με 8,13 μ., ενώ με την ίδια επίδοση

αλλά χειρότερο δεύτερο άλμα- πήρε το χάλκινο μετάλλιο ο Ουκρανός Σέρχι Νικοφόροφ.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:> Eπιβεβαίωση β0μβα από Βαλαβάνη για το «Xωρισμό» με Βασάλο! O Kωνσταντίνος «Πάει σπίτι του»

Αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική ομάδα στη διοργάνωση του Βερολίνου και το 24ο στην ιστορία των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων. Παράλληλα, ο Τεντόγλου έγινε ο νεαρότερος Ελληνας που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης στίβου.

Δείτε το Χρυσό Άλμα στο παρακάτω βίντεο:

Αξίζει να σημειωθεί πως o 20χρονος Έλληνας πρωταθλητής, Μίλτος Τεντόγλου, αγωνίστηκε με μαύρη κορδέλα για τα θύματα στο Μάτι.

Αυτό ήταν το ένατο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου και η πρώτη φορά που το κατέκτησε άλτης του μήκους, αφού ο Λούης Τσάτουμας είχε πάρει το αργυρό το 2014 και ο Κώστας Κουκοδήμος το χάλκινο το 1994.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:> Eκλείψεις Αυγούστου! Η Άση Μπήλιου Προειδοποιεί: Έρχονται Ακραίες Καταστάσεις για Αυτά τα 4 ζώδια

Σημειώνεται, πως ο Τεντόγλου πριν πανηγυρίσει το χρυσό μετάλλιο αγκαλιά

με την ελληνική σημαία, ασπάστηκε την μεγάλη Γερμανίδα αθλήτρια Χάικε Ντρέσλερ, η οποία ήταν εθελόντρια στον σημερινό τελικό του μήκους και ήταν εκείνη που έστρωνε το σκάμμα…